Domki dla owadów – by ogród żył własnym życiem

Kolejne przemyślenia, wnioski i propozycja z cyklu lepiej zapobiegać niż leczyć.

Tak dużo mówi się o profilaktyce, to proszę – profilaktyka w ogrodzie.

Tym razem chciałbym zaproponować bardzo ciekawy i zarazem pożyteczny element małej architektury ogrodowej.

Mianowicie mam tu na myśli domki dla owadów pożytecznych.
Się kurka uparł na te robaki.

Taki domek wygląda naprawdę bardzo malowniczo.

Ale dajcie szanse, to naprawdę bardzo fajny element w ogrodzie. Sporo ciekawych możliwości aranżacyjnych, a jednocześnie to swoiste prywatne koszary z własnym wojskiem do obrony przed szkodnikami.

Tak łatwo sięgamy po różnego rodzaju specyfiki które maja rozwiązać nasze kłopoty w ogrodzie.
Wystarczy spojrzeć na półki w pierwszym lepszym sklepie ogrodniczy . Co tylko chcecie: na komary, na ślimaki, na krety, mrówki, muchy czego dusza zapragnie.

Tylko czy tak naprawdę zastanawiamy się jakie jest pełne działanie tych środków. To chemia która bardzo często niszczy tez inne tak pożyteczne stworzenia których najczęściej nie widzimy. Jeśli nasze życie zależy od pszczoły to czego jeszcze nie wiemy …?

Na pierwszy rzut oka wygoda i dbałość o własny kawałek ogrodu, a może głupota i krótkowzroczność. Przepraszam za dosadne słowa, nikogo nie oceniam. Rzucam temat do przemyśleń.

Zachęcam więc do zmiany sposobu myślenia, niech nasz ogród będzie nasza oazą spokoju. Starajmy się w nim utrzymać naturalna równowagę, a do pestycydów sięgajmy w ostateczności. Używajmy jej z głową.
Przeraża mnie myśl, że są ludzie dla których Randap jest alternatywą dla plewienia.

Ale do sedna po co właściwie te domki?

Owady podobnie jak inne istoty potrzebują schronienia przed deszczem, zimnem i drapieżnikami.
Kiedyś miały trochei łatwiej dzisiaj kiedy wszystko jest szczelne i gładkie nie maja gdzie się schronić giną często w czasie zimy.

To jak byście budowali osiedla mieszkaniowe przy nowo powstającym zakładzie pracy.

O przydział własnego M zapewne starać się będą bzygi i złotooki, których larwy wyjadają mszyce. Szczególnie złotooki potrzebują ochrony, bo w ciągu zimy ginie większość populacji. Kawalerką nie pogardzą tez trzmiele, pszczoły murarki, łowiki i wiele innych pożytecznych stworzeń.

Kiedy budować takie domki dla owadów ?

Nie bez powodu właśnie teraz o tym pisze. To najlepszy czas bo poprzedza okres kiedy przyroda będzie budzić się do życia , a owady będą szukać miejsc gdzie można się schronić i złożyć jaja.

Jesień zaś to dobry czas by stawiać budki, które pozwolą bezpiecznie przezimować np. trzmielom i złotookom. Również w pełni lata znajdą się chętni na noclegi za zapylanie i walkę ze szkodnikami.

Istotne jest miejsce usytuowania takiego domku.

Jak u ludzi ma być ciepło cicho i przytulnie z miłym widokiem na grządkę warzywną np.
W zadaszonej wiacie, pod okapem domu, między drzewami lecz koniecznie osłonięte od deszczu.

Zbierajmy naturalne materiały one idealnie nadają się do umeblowania takiego lokum.

Budulec znajdziemy w lesie, ogrodzie, na łące, wśród resztek materiałów budowlanych.

Znakomicie jako budulec nadają się:

trzcina, bambus generalnie rurkowate łodygi (malina, forsycja, czarny bez),
kawałki suchego drewna,
drewniane deseczki,
sucha słoma, mech,
glina i sieczka słomiana albo cegła dziurawka.
bambus domek dla owadów

Najtaniej jeśli zostawimy w ogrodzie stosik kamieni, trochę suchej trawy, liści czy też rurkowatych pędów. Tylko nie o to chodzi żeby zostawiać pożyteczny bałagan. Trochę finezji.

domek dla owadów 3

W zależności od projektu mamy mniej lub bardziej skomplikowane technologie budowy.

Wszystko z pewnością można wykonać przy użyciu standardowych narzędzi które posiadamy w domu lub też posiada je nasz sąsiad 😉

Najłatwiej zrobić domek dla murarki ogrodowej i innych dzikich pszczół. Potrzebujemy wiązkę rurkowatych pędów pustych w środku najlepiej zamkniętych z jednej strony, długość około 15 cm. Układamy poziomo w skrzyneczce z daszkiem lub po prostu wieszamy w zadaszonym miejscu.

Kolejny domek, możemy wykonać z pnia pozostawionego w ogrodzie, nawiercamy otwory średnicy 2-7 mm i głębokości 6-12 cm, najlepiej pod różnym kątem poziomo oczywiście. I już ! Ważne, że używając grubszego pnia i ustalając lokalizację otworów bliżej jego środka uzyskamy bardziej komfortowe dla owadów cieplutkie mieszkanka.Takie lokum kusi zwłaszcza chrząszcze.

pień dla owadów 1

Inny pomysł na domek czy jego fragment to cegła dziurawka postawiona na sztorc w zadaszonej skrzynce, Ważne by ją dosunąć jednym bokiem do ścianki tak by kanaliki były z jednej strony zamknięte.

Drewniane skrzyneczki o których wyżej wspominałem kilkukrotnie mogą być różnej wielkości i kształcie wykonujemy z suchych deseczek. Pamiętajmy, że nie wystarczy sama ramka – muszą być „plecy”. Mogą być w formie domku.Skrzynkę można wypełnić jednym rodzajem materiału lub podzielić na „sektory” odgrodzone od siebie pionowymi i poziomymi listwami. W każdym sektorze możemy wówczas ustawić inny domek, pamiętając, że najcięższe elementy dajemy na dół. Ważne jest, aby domek był wodoszczelny.

domek dla owadów 3

Dla delikatnych złotooków i trzmieli przyszykujmy budki wypełnione słomą, sianem i suchym mchem. Te, w których zamieszkać mają złotooki, pomalujmy na przyciągający je kolor czerwony lub czerwonawo-brązowy i ustawmy na słońcu, a przed znacznym spadkiem temperatur przenieśmy na zimę do pomieszczenia.

Trzmiele wolą raczej zacienione lokalizacje. Mieszkanko dla nich można zbudować również pod ziemią.

Zresztą możliwości są, reszta zależy od Waszej pomysłowości i fantazji, mam tylko nadzieję, że choć trochę Was zainspirowałem i dzięki temu nasze ogrody będą w tym sezonie tętnić życiem. A nowi mieszkańcy naszych ogrodów sami uporają się ze szkodnikami.

Tego Wam wszystkim życzę.

Reklamy

One response to “Domki dla owadów – by ogród żył własnym życiem

  1. Dzięki za bezcenne informacje. Właśnie zamierzam pobudować kilka domków dla murarek. Świetne zdjęcia. Od razu widać, o co chodzi. Dziękuję i pozdrawiam 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s